PS4 REHBER Offline (Yerel) Hesabınızı Online (Aktif) Hesap Yapma Rehberi ve Save Dosyalarını USB'ye Kayıt Özelliğini Açma & Kullanıcı Hesabına PIN Kodu Atama

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Admin
Inspector
BU KONUDA 6.72 KONSOLLARDA YARARLANSIN DİYE SADE ANLATIMLI YENİ BİR VİDEOLU REHBER HAZIRLADIM.
BU KONUDAKİ DETAYLI ANLATIM BİLGİ AMAÇLI KALSIN AMA YENİ REHBER İLE PRATİK OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.
YENİ VİDEOLU REHBER KONUSU BUDUR (16.09.2020)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(5.05/5.07 versiyon konsollar için)

BU İŞLEM İLE SAVE DOSYALARINIZI HERHANGİ BİR USB CİHAZ İÇİNE KOLAYCA KOPYALAYABİLİR
VE AYNI ŞEKİLDE GERİ YÜKLEYEBİLİRSİNİZ.

BU SAYEDE İSTEM DIŞI KONSOL KAPANMALARINDA YADA DATABASE BOZULMALARINDA KARŞILAŞACAĞINIZ SAVE DOSYASI KAYIPLARINDAN KURTULABİLİRSİNİZ. DİĞER YEDEKLEME YÖNTEMİ OLAN HEN MENÜSÜNDEN BACKUP ALIP FTP İLE İLGİLİ YERLERE GERİ KOPYALAMA OLAYINDAN ÇOK DAHA KISA, KOLAY VE GÜVENLİDİR.
ÇÜNKÜ FTP GERİ YÜKLEMESİNDE BAZI DURUMLARDA SAVE'LER ÇALIŞMAMAKTADIR.

*******************************************************************************************************************************

GÜNCELL YENİ VERSİYON METOT: 13.03.2020

PROGRAMIN DAHA KOLAY ANLAŞILABİLİR GRAFİKSEL ARAYÜZ KULLANAN HALİ ÇIKTI ŞİMDİ ONU GÖSTERECEĞİM.

NOT: BU ŞEKİLDE ONLINE HESAP YAPMAK DEMEK ONLINE OYUN OYNATIR MANASINA GELMEMEKTEDİR. SADECE MENÜLERİN KİLİDİ AÇILIYOR. AYNI ŞEKİLDE PSN HESAP GİRİŞİ YAPILMAZ, ONLINE STORE İÇİNE GİRİLMEZ VB. İŞLEMLER YAPILMAZ.
BU TÜR SORULAR SORMAYIN.

Aşağıdaki önceki rehber anlatımımda bu işlemi yani Offline hesabı Online yapmak için komut satırından çalışan bir program kullanıyorduk. Program geliştiricisi bu işlemi daha kolay yapabileceğimiz Grafiksel görünümlü aynı işlemi yapan programını çıkardı.

Ben de sizlere bu programın kullanımını gösteren bir video çektim. Aynı zamanda bu videoda Offline hesapta almış olduğum oyun yedeğinin bu hesabı Online yaptıktan sonra çalışıp çalışmadığını da video da gösterdim. Sorun olmadı yani Offline iken aldığım save Online'da da çalıştı.

Yine de bu işlemleri kendi asıl hesabında deneyecek kişiler önceden Save yedeklerini alsınlar yada yeni bir kullanıcı açarak bu kullanıcıyı online hesap yapsınlar.

Ben bir sonraki rehberimde eski hesaplarınızdaki Save dosyalarınızı da yeni açtığınız hesaplarda çalıştırma işlemini yeni bir rehberde göstereceğim. Yakında bunuda hazırlayıp paylaşacağım.

Bu rehberde aşağıdaki önce yazdığım bilgiler de halen geçerlidir ve bu rehberin tamamını okumanızı tavsiye ederim.

Gerekli program linki;
Gizli içerik
Bu içeriği görüntülemek için beğenmelisiniz.

Uygulama Resmi

PS4 Offline Account Activator GUI by Charlyzard (Barthen).jpg

Uygulama Videosu

EK BİLGİLER:
BU İŞLEM İLE USB YE KAYIT ÖZELLİĞİ AÇMA İLE BİRLİKTE DAHA ÖNCE GİREMEDİĞİMİZ AŞAĞIDAKİ
DİĞER MENÜLER DE KULLANIMA AÇILIR.

- AYARLAR > OTURUM AYARLARI > OTURUM GEÇİŞ KODU YÖNTEMİ

Bu nedir ? Konsolunuzda kullandığınız kullanıcı adına 4 haneli Pin Şifresi belirleyebilirsiniz. Böylece sizden başkası sizin kullanıcınıza giremez.
Böylece kendi kullanıcınızdaki save dosyalarına zarar gelmez. Yada eve gelen misafir yada başkası sizin kullanıcı hesabınızı kurcalayamaz.

Ama bu demek değildir ki başka bir kullanıcı hesabı ile giriş yapamaz. Yeni kullanıcı oluşturup konsola giriş yapabilir ve yine zarar verebilir.
Örneğin yanlışlıkla konsolunuzu güncelleyebilir. Bu yüzden kullandığınız HEN den bir kez Disable Update/Block Update işlemi yapınız.
Yada işlemleri bilen birisi FTP ile bağlanıp yada konsolda dosya yöneticisi yüklü ise oraya girip bilmeden bazı dosyaları silerek yine zarar verebilir.
Kısaca konsola hiç kimse giremesin diye yapılabilecek bir şey maalesef yok yani öyle bir koruma metodu bulunmuyor.
GÜNCELLEME (12.06.2020): Bunun metodunu da buldum yani konsolu tam olarak koruyabiliyoruz. Vakit bulunca konusunu açacağım.

Aşağıdaki GIF resmidir ve 4 saniyede bir sonraki resme geçmektedir. 5 tane resim var. Tıklarsanız da resimler büyür.
ezgif.com-gif-maker (1).gif

- AYARLAR > PLAYSTATION APP BAĞLANTI AYARLARI
Bu kısım açılıyor ama maalesef kırık konsollarda kullanamıyoruz. Çünkü kırık konsollarda online kullanıp psn girişi yapamıyoruz.
Bu kısmı orijinal konsol sahipleri kullanabiliyor ve orijinal cep tel uygulaması ile konsol ile bağlantı kurup uygulamadan konsol kontrolü sağlayabiliyorlar.

- AYARLAR > UZAKTAN OYNATMA BAĞLANTI AYARLARI
Bu menü açılıyor ama bu özelliği kullanmak için ps4ren.bın payload'ının konsola gönderilip ayarlanması gerekiyor.
Bu özellik ile konsol ekranını bilgisayar monitörüne aktarıp kullanabilirsiniz.
Detaylar ve rehber linki sondaki Remote Play kısmında anlatılmıştır.

Son düzenleme:

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Admin
Inspector
ÖNCEKİ ESKİ METODUN REHBER ANLATIMI DA AŞAĞIDADIR
(BU ESKİ YÖNTEM DE ÇALIŞIYOR. AYRICA DETAYLI EK BİLGİLER İÇERİYOR. LÜTFEN BİLGİ EDİNMEK İÇİN HEPSİNİ OKUYUN)

KIRIK KONSOL SAHİBİYSENİZ;

Kırık konsolunuz'da oyunlarınıza ait save dosyalarını kolayca konsol menüsünden USB bellek/hdd içine kopyalamaya yarar.
Yani yedekler.

Neden gereklidir?

Çünkü kırık konsollarımızda ara sıra save dosyaları kayıt edilirken yada konsol istem dışında kapandığında bozuluyor ve
eğer elimizde yedek olursa kaybımız olmuyor. Aksi taktirde oyuna ya baştan başlanıyor yada oyununa göre daha önceki kayıt noktalarından
başlamak gerekebiliyor. İşte yapacağımız bu işlem ile de save dosyalarını yedek almak çok basit ve kolay hale gelmiş oluyor.

Normalde bu işlemi yapamıyoruz çünkü konsollarımızda kullandığımız hesaplar offline yani daha önce
hiç PSN girişi yapılmamış düz hesaplardır.

Oyun save dosyalarını USB içine kaydedebilmemiz için online / aktif / PSN girişi yapılmış bir hesap sahibi olmamız gerekiyor.

İşte bu anlatılan işlem ile offline hesabımız online hesapmış gibi gösterilmekte ve save dosyalarını USB içine yedek alabilmekteyiz.

Örneğin bu işlemi yapmadan önce bunu denerseniz olmadığını görebilirsiniz.
Konsol psn girişi yapmak ister ve işleme devam edemez orada kalır.

Deneyin:

Ayarlar > Uygulama Kayıtlı Verilerinin Yönetimi > Sistem Depolama Alanında Kayıtlı Veriler > USB Depolama Cihazına Kopyala

Denediğinizde olmadığını göreceksiniz.

NOT:
Geçmişte konsollarını bir kez bile online kullanmış ve PSN girişi yapmış kişiler bu USB içine yedekleme işlemini zaten yapabilmektedirler.
Yani bu işlemi yapmalarına gerek yoktur. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce yukarıda yazdığım deneme işlemini gerçekleştirip bir bakın.
Eğer yapabiliyorsanız zaten sizin hesabınız Online hesaptır ve bu rehberdeki işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

İşte yapacağımız bu işlemle hesabımız online olduğunda artık burada takılmayıp save dosyalarımızı USB içine yedek alabileceğiz.

En başta dediğim gibi bu işlem kırık konsollarda sadece save yedeklerini kolayca almaya yarıyor. Çünkü alternatif olarak save yedeklerini almak için konsola ftp ile bağlanmak gerekiyor yada file explorer gibi dosya yöneticileri ile çok daha karışık şekilde yedek alınabiliyor.

HEM KIRIK HEM ORİJİNAL KONSOL SAHİBİYSENİZ;

Eğer bir oyuna hem kırık konsolunuz'da hem de orijinal konsolunuz'da sahipseniz kırık konsolunuz'da oynadığınız save dosyasını yedek alıp
orijinal konsolunuz'da çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ne tür avantajları var derseniz?

Kırık konsolda hile yapabilirsiniz ve hileli save dosyasını buradan alıp orijinal konsolda da hileli olarak devam edebilirsiniz.
(Tabi save dosyaları içindeki hileler sınırlıdır yani GOD mode (Ölümsüzlük) gibi özellikler çalışmaz ama sınırsız mermi gibi şeyler çalışacaktır. Yada full inventory (tam envanter) gibi şeyler aktif olabilir. Yani oyuna göre oyun içi özelliklerin tamamı açılmış gibi devam edilebilir.

Yada hiç hile yapmadan kırık konsolda oynadığınız oyuna orijinal konsolda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Hatta bu durum orijinal konsolunuz'da trophy'leri daha kolayca kazanmanıza da yarayacaktır.

İşte aşağı yukarı bu işlere yarayacaktır. Şimdi gelelim bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatmaya

EK BİLGİ (13.03.2020):
Hem orijinal 7.02 son sürüm hem kırık 5.05 konsolum var. Yaptığım denemelerde aynı oyun için kırık konsoldan aldığım save orijinal konsolda çalışmadı yani save dosyası bozuk uyarısı veriyor. Bunun sebebi save aldığımız oyunlar aynı versiyonda olmalıymış. Atıyorum save yedeğini aldığım Bloodborne oyunu kırık konsolda 1.0 sürümünde ama orijinal konsolda 1.09 sürümünde ise olmazmış. Üstelik orijinal konsolda online satın aldığım için oyun indirirken en son sürümde update edilmiş iniyor, kırık konsolda ise bazı update'ler oluyor. Bunun üzerine hem kırık konsolda hem orijinal konsolda update almamış 1.0 versiyon bir oyun buldum ve test ettim ama o da çalışmadı. Üstelik en üstte videoyu paylaşan Moded Warfare video altı yorumlarında da olmadığı yorumları okudum ve sonra neden olmadığını kendim çözdüm. Moded Warfare elinde God of War oyun CD si var ve bu oyun hem kırık konsolda hem de orijinal konsolda çalışan bir oyun ve o bu oyunu CD den hem kırık konsola hem orijinal konsola 1.0 CD içindeki versiyonunu yüklüyor. Yani her iki konsola yüklenen oyun içinde kullanılan keystone dosyası aynı olduğundan onun denemesinde 5.05 konsoldan aldığı save dosyası orijinal 7.02 konsolda çalışıyor. Ama bizim kullandığımız korsan indirdiğimiz pkg şeklinde God of War oyun versiyonu 1.0 olsa bile içindeki keystone dosyası, oyun kırık konsollarda çalışsın diye patchlenmiştir. Bu patchlenmiş keystone dosyası sayesinde pkg dosyası yaratılabilir.
İşte bu yüzden bende oyun CD si olmadığı için olmuyor. Sizde de olmayacaktır. Boşuna bunu denemeyin.
Yani hem kırık hem orijinal konsolunuz var ise eğer elinizde deneyeceğiniz oyunun orijinal CD si yok ise olmuyor. Kısaca sadece
CD si olan oyunlarda 5.05 den aldığınız save dosyasını 7.02 orijinal son sürüm konsolda update yapamadan bu CD sürümü ile kullanabiliyorsunuz.

İŞLEMLERE BAŞLAMADAN ÖNCE ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA

Geliştirici bu işlemi kendi asıl kullandığınız hesapta yapmanızı önermiyor çünkü bunu yaparsanız yani hesabı offline dan online haline çevirince eskiden oynadığınız save dosyalarının uyumsuzluk göstererek çalışmayacağını söylüyor. Yani sizin için mevcuttaki save dosyalarınız önemli ise yani hala oynadığınız yarım kalan oyunlarınız var ise bu işlemi ana hesabınıza uygulamayın diye yazmış. Bunun yerine konsola temiz 2. bir hesap açarak işlemi o hesap üzerinden yapmanızı önermiş. Ben de bunu tavsiye ediyorum yani 2. bir kullanıcı açarak işlem yapmayı anlatacağım.

Tabi sizin için mevcut save dosyaları önemli değil ise yeni kullanıcı açmayıp asıl kullandığınız hesabı da online hesaba çevirebilirsiniz.

Veya geliştirici sorun yaşanan yani çalışmayan save dosyalarını online çevireceğimiz hesapta kullanabilmemiz için Playstation-4-Save-Mounter kullanarak bu yeni online hesap için resign yapılma işlemi ile çalıştırılabileceğini yazmış ama o prosedür daha karmaşık bir işlem hatırlatayım.

Yani burada söylenen eski hesabımız offline iken oynayıp save aldığımız oyunlar biz hesabımızı online yapınca çalışmayacaktır. Bu yüzden dediğim program ile tekrar imzalanması gerekir. Yada işte yeni bir kullanıcı oluşturarak hiç bunlarla uğraşmayıp sıkıntı yaşamayız.
Tabi bu durumda eski hesabı eskiden oynadığınız oyunlar bitene kadar kullanırsınız ve bu yeni online hesabı ise yeni başlayacağınız oyunlarda kullanabilirsiniz. Mantığı anlatabilmişimdir sanırım.

EK GÜNCEL BİLGİ (13.03.2020): BEN KENDİ HESABIMDA DENEDİM VE OYUN SAVE DOSYALARI ÇALIŞIYOR.
HERKES KENDİ RİSKİNİ ALSIN. :)
BUNDAN SONRAKİ TARİHLERDE DE KENDİ ORİJİNAL HESAPLARINDA DENEYEN BİR KAÇ ARKADAŞ YORUM YAZMIŞ ONLARIN KENDİ SAVE DOSYALARI DA BOZULMAMIŞ. YANİ DEMEK Kİ ANA HESAP İLE İŞLEM YAPILIRKEN BOZULMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK YADA YOK DA DENEBİLİR.

KIRIK KONSOL SAHİBİYSENİZ İŞLEMLER:
(Al Azif HEN menüsünü kullanınız yani DNS 165.227.83.145 ve/veya 192.241.221.79 kullanabilirsiniz)

Öncelikle konsol Ayarlar > Oturum Ayarları > Kullanıcı Yönetimi > Kullanıcı Oluştur adımından User1 yaratın.

Zaten User1 varsa User2 yapın yada kendi istediğiniz bir isim verin. Böylece yeni bir 2. kullanıcı oluşturmuş olduk.

Sonra bu User1 kullanıcısına girin ve aşağıdakileri yapın.

1-
Konsolunuz açın. (HEN yapmanıza gerek yok)
2- Ağ ayarlarınızdan konsolunuzun IP adresini not alın. Bunu programa gireceğiz yani ihtiyacımız olacak.
3- Web WWW tarayıcısından yada Kullanım Kılavuzundan HEN menüsüne giriş yapın.
4- Gelen menüde PS4 RTEs (5.05) klasörü içine girip PS4Debug 'u çalıştırın.

1583171083125.png 1583171107617.png

5- Şimdi bilgisayarınıza geçin ve PS4OfflineAccountActivator.exe dosyasını çalıştırın. Burada 3 adımımız olacak.
Program linki bu bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın.
Gizli içerik

Son düzenleme:

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Admin
Inspector
1. Adım:
Enter PS4 IP: Kendinize ait not aldığınız konsol IP 'sini buraya yazıp Enter tuşuna basın. Örnek benimki;

Enter PS4 IP: 192.168.1.21

2. Adım:

Enter User Number 1-16:
Burada hangi kullanıcı hesabı diye soruyor. Konsolunuz'da açtığınız her kullanıcı arka arkaya 1 den 16 ya kadar sıralanır.

Yani 1 nolu kullanıcı sizin asıl kullandığınız hesaptır.
2 nolu kullanıcı ise ondan sonra açtığınız hesaptır. Yani bu örnekte size yeni açtırmış olduğum User1 hesabı 2 numara oluyor.
Ama burada şuna dikkat edin. Eğer konsolunuz'da ben yeni kullanıcı açtırmadan önce zaten 2 hesap var ise bu benim açtırdığım yeni hesap
o zaman 3 numara oluyor. Yada önceden 3 tane vardı ise bu benim yeni açtırdığım hesap 4 numara oluyor. Anlatabilmişimdir umarım.

Ben konsolunuz'da önceden tek hesap varmış varsayarak anlatmaya devam ediyorum bu durumda benim yeni açtırdığım hesap 2 numara
olacağından bu kısıma 2 yazıp Enter'a basın. (Ekranda bazı yazılar belirir. Nasıl PSN hesabı kodunuzu bulabileceğinizi anlatıyor) Yani;

Enter User Number 1-16: 2

3. Adım:

Enter PSN Account ID:
Buraya online PSN hesabımızın kodunu yazmamız gerekir ama kırık konsollarda bunu bilmiyoruz. Çünkü daha önceden
PSN girişi yapmadığımız için konsolumuza tanımlı bir online/aktif hesap yok. Bu yüzden bu kodu kendimiz oluşturacağız.

Ben sizler için bir tane oluşturdum ve hepiniz aynı bu kodu kullanabilirsiniz. Çünkü zaten gerçekte bu kodlu bir PSN hesabı yok ama bu şekilde
konsolu kandırabiliyoruz ve USB ye kaydetme özelliği açılmış oluyor. Aşağıdaki kodu girerek Enter'a basın. (Mouse ile kopyalayıp yapıştırabilirsiniz)

Enter PSN Account ID: 78ce590341aee573

Ekranda Press any key to continue... (Devam etmek için herhangi bir tuşa basın) çıkar basın herhangi bir tuşa ve işlem tamam beyler. Bu kadar basit.

1583171154348.png

Şimdi son olarak yapmanız gereken konsolu kapatıp açmak yani restart işlemi yapın.

Konsol açtığınızda bu yeni oluşturduğumuz hesaba geçin. İşlemin olup olmadığını şu şekilde hemen anlayabiliriz.

Yeni oluşturduğumuz Kullanıcı adı (User1) üzerine gelip gamepad options tuşuna bastığımızda resimdeki gibi bilgilendirme görüyorsanız olmuştur.

Yada

Ayarlar > Uygulama Kayıtlı Verilerinin Yönetimi > Sistem Depolama Alanında Kayıtlı Veriler > USB Depolama Cihazına Kopyala
kısmına gidip deneyin artık uyarı almazsınız ve USB ye kayıt bölümü açılmıştır.

1583171179272.png

Mesela eski hesabınız resmi üzerinde options tuşuna bastığınızda bu bilgi gözükmez çünkü eski hesabınız hala offline hesaptır
ama bu yeni oluşturduğumuz User1 hesap artık online/aktif hesap olmuştur bu yüzden resimdeki gibi Çevrimiçi / Çevrimdışı gözüküyor

Mantığı anladınız sanırım isterseniz kendi 1 nolu asıl hesabınızı da oflline dan online 'a çevirebilirsiniz. Bu sefer aynı işlemleri yaparken 2. Adım da
numara olarak 2 değil de 1 girmeniz gerekir. Yada atıyorum kaç tane hesap açtıysanız konsolunuza işte o sıralamada kaçıncı hesaba denk geliyor ise
onun numarasını giriyorsunuz.

Tekrar uyarayım Kendi asıl 1 nolu hesabınızı online yapacaksanız eskiden oynadığınız save dosyaları çalışmayabilir. Bunu geliştirici uyarmış.
Bu yüzden sorun yaşanmaması için yeni kullanıcı oluşturduk. Tabi ne yapacağınız size kalmış.
Ben kendi konsolumda 1. yani kullandığım hesabımı aktif yaptım ve mevcut save dosyalarım çalıştı. Tabi deneyecekseniz risk size aittir.

HEM KIRIK KONSOL HEM ORİJİNAL KONSOL SAHİBİYSENİZ İŞLEMLER:

İşlemler birebir yukarıda anlatılan ile aynıdır.

Sadece en sondaki 3. Adım da kendi orijinal konsollarındaki online PSN hesabı kodunu yazacaklar. Yani benim yukarıda hazırladığım gibi sahte
olmayacak gerçek neyse o olacak. bu kodu öğrenebilmek için de yapmanız gereken orijinal konsolunuza bir USB bağlayarak

adımından herhangi bir oyuna ait save dosyasının yedeğini alması yeterlidir. Aldıktan sonra USB 'yi bilgisayarınıza bağlayarak açın.

Örneğin şöyle bir klasör yapısı göreceksiniz tabi sizdeki harf ve rakamlar farklı olacak.

USB: PS4\SAVEDATA\12eadf93b468662f
işte sizde gözüken 16 haneli harf ve rakamdan oluşan bu kod sizin gerçek online PSN hesap kodunuzdur.

Siz de gözüken faklıdır işte bu kodu 3. Adımda gireceksiniz ve aynen işlemlere devam edeceksiniz.

Böylece artık hem kırık hem orijinal konsolunuz'da aynı online/aktif PSN hesabını kullandığınız için kırık konsolunuzdan alacağınız save dosyasını
hiçbir işlem yapmaya gerek kalmadan orijinal konsolunuza aktarıp oynayabilirsiniz. Artık bundan sonra yapacaklarınız size kalmış.

NOT: Kırık konsoldan alacağınız save dosyası ile orijinal konsolda oynayabilir devam edebilirsiniz ama tam tersi orijinal konsoldan alacağınız save
yedeğini kırık konsolda kullanamazsınız. Bunun sebebi eski save dosyası yeni firmware de çalışır ama yeni firmware den alınan save dosyası eski
firmware de çalışmaz. Yani kırık 5.05 den alınan save dosyası orijinal 7.02 konsolda çalışır ama tam tersi çalışmaz.
BU NOT İÇİN GÜNCELLEME:
Maalesef bir oyunun elinizde orijinal CD 'si olmadan yani bu CD'li oyun hem kırık hem orijinal konsola yüklemeden
bu işlem olmuyor yani kısaca CD 'si elinizde olan oyunlarda 5.05 den aldığınız save dosyasını son sürüm orijinal konsollarda kullanabiliyoruz.

Kolay gelsin.

Ben bu işlemleri 2 hafta önce yaptım ve sorunsuzca kullanıyorum. Bu sırada geliştirici bu işi daha kolay hale getirecek bu işlemin grafiksel
arayüz kullanan versiyonunu da geçtiğimiz günlerde paylaştı muhtemelen daha basitçe yapılacak olan o işlemin anlatımını da daha sonra
yapar bu konunun başına eklerim.

ŞİMDİ SİZE 2 TANE VİDEO İLE OFFLINE - ONLINE FARKINI GÖSTEREYİM. BÖYLECE KONU DAHA ANLAŞILIR OLACAKTIR.

Test Hesabı Videosu:
Bu yeni açtığım bir Offline hesaptır. Bu hesapla Save yedeği almak istediğimde izin vermeyip sürekli PSN Girişi istemektedir.
Çünkü hesap offline olduğu için devam etmiyor ve gerekli menü ekrana gelmiyor.

Baybars Hesabı Videosu: Bu hesap burada anlatılan işlemi yaparak Online hale çevirdiğim hesaptır. Ve artık save dosyaları yedeği alınabilmektedir.

EK BİLGİ: REMOTE PLAY

Bu işlem ile yani offline hesabımızı kısmen online hesap gibi yaptıktan sonra artık konsol Ayarlar kısmında ki Uzaktan Bağlantı bölümü de
yani RemotePlay kısmı da aktif olacaktır. Offline iken bu menüye girilemiyordu ama hesap online olunca artık girilebiliyor.

Bununla kırık konsolda ne yapılabilir;
En büyük kullanım alanı genelde bizler gibi detaylı paylaşım yapacakların ekran görüntüsü alma işini bilgisayarımız üzerinden ve kaliteli bir
şekilde yani yüksek çözünürlükte yapabiliriz. Böylece yaptığımız işlemleri istersek resim ve video olarak buralarda sizlerle paylaşabiliriz.

Onun haricinde bilgisayar/laptop ekranınızı kullanarak aynı ev içinde oyun oynayabilirsiniz. Atıyorum evde tek TV var diyelim ve hanım yada
çocuklar TV izliyor ise siz bilgisayar ekranınızı/monitörünüzü PS4 oynamak için kullanabilirsiniz.

Ama maalesef dediğim gibi kırık konsollarda yani 5.05 versiyonda oyun oynayacaksanız aynı ev içinde aynı ağa bağlı olmak gerekiyor.
Çünkü uzaktan bağlantı uygulamasının son sürümleri artık bağlantı kurulmak istendiğinde konsolunuzu güncelleyin diyerek bağlantı kurmuyor.
Yani iş yerinden eve bağlanıp oyun oynamak isterseniz kırık konsollarda bunu yapamazsınız. Ama aynı ev içinde dediğim gibi oluyor.

Ayrıca playsation app (PS4 Sistemini Uzaktan Oynatma) uygulamasının son sürümü şu an 3.0.xxxx ile başlıyor ve bu son sürümü bağlantı yapmak
için kullanamıyoruz. Bunun yerine yamalı eski sürümü (2.7.0.7270+patcher) olanı indirmek gerekir. Kurup yamayı çalıştırmanız yeterlidir.

Gizli içerik
Tabi bir de aynı ev içinde bile Uzaktan bağlantı yapmak için biraz deneyiminiz olmalı yani konsolda ve bilgisayarda yapılacak işlemleri bilmeniz gerekiyor. Sanırım önümüzdeki günlerde bu konuda da bir rehber hazırlayıp paylaşabilirim. Takipte kalın.

Evet Uzak Bağlantı (Remote Play) rehberi de hazır buyurun aşağıdaki linkten devam edin.

Son düzenleme:

Hk88hk

Yeni Üye
Kullanıcı

BU İŞLEM İLE SAVE DOSYALARINIZI HERHANGİ BİR USB CİHAZ İÇİNE KOLAYCA KOPYALAYABİLİR

BU SAYEDE İSTEM DIŞI KONSOL KAPANMALARINDA YADA DATABASE BOZULMALARINDA KARŞILAŞACAĞINIZ SAVE DOSYASI KAYIPLARINDAN KURTULABİLİRSİNİZ. DİĞER YEDEKLEME YÖNTEMİ OLAN HEN MENÜSÜNDEN BACKUP ALIP FTP İLE İLGİLİ YERLERE GERİ KOPYALAMA OLAYINDAN ÇOK DAHA KISA, KOLAY VE GÜVENLİDİR.

*******************************************************************************************************************************

PROGRAMIN DAHA KOLAY ANLAŞILABİLİR GRAFİKSEL ARAYÜZ KULLANAN HALİ ÇIKTI ŞİMDİ ONU GÖSTERECEĞİM.

NOT: BU ŞEKİLDE ONLINE HESAP YAPMAK DEMEK ONLINE OYUN OYNATIR MANASINA GELMEMEKTEDİR. SADECE MENÜLERİN KİLİDİ AÇILIYOR. AYNI ŞEKİLDE PSN HESAP GİRİŞİ YAPILMAZ, ONLINE STORE İÇİNE GİRİLMEZ VB. İŞLEMLER YAPILMAZ.
BU TÜR SORULAR SORMAYIN.

Aşağıdaki önceki rehber anlatımımda bu işlemi yani Offline hesabı Online yapmak için komut satırından çalışan bir program kullanıyorduk. Program geliştiricisi bu işlemi daha kolay yapabileceğimiz Grafiksel görünümlü aynı işlemi yapan programını çıkardı.

Ben de sizlere bu programın kullanımını gösteren bir video çektim. Aynı zamanda bu videoda Offline hesapta almış olduğum oyun yedeğinin bu hesabı Online yaptıktan sonra çalışıp çalışmadığını da video da gösterdim. Sorun olmadı yani Offline iken aldığım save Online'da da çalıştı.

Yine de bu işlemleri kendi asıl hesabında deneyecek kişiler önceden Save yedeklerini alsınlar yada yeni bir kullanıcı açarak bu kullanıcıyı online hesap yapsınlar.

Ben bir sonraki rehberimde eski hesaplarınızdaki Save dosyalarınızı da yeni açtığınız hesaplarda çalıştırma işlemini yeni bir rehberde göstereceğim. Yakında bunuda hazırlayıp paylaşacağım.

Bu rehberde aşağıdaki önce yazdığım bilgiler de halen geçerlidir ve bu rehberin tamamını okumanızı tavsiye ederim.

Gerekli program linki;
[Gizli içerik]

Uygulama Resmi

Ekli dosyayı görüntüle 2

Uygulama Videosu

EK BİLGİLER:
BU İŞLEM İLE USB YE KAYIT ÖZELLİĞİ AÇMA İLE BİRLİKTE DAHA ÖNCE GİREMEDİĞİMİZ AŞAĞIDAKİ

Bu nedir ? Konsolunuzda kullandığınız kullanıcı adına 4 haneli Pin Şifresi belirleyebilirsiniz. Böylece sizden başkası sizin kullanıcınıza giremez.
Böylece kendi kullanıcınızdaki save dosyalarına zarar gelmez. Yada eve gelen misafir yada başkası sizin kullanıcı hesabınızı kurcalayamaz.

Ama bu demek değildir ki başka bir kullanıcı hesabı ile giriş yapamaz. Yeni kullanıcı oluşturup konsola giriş yapabilir ve yine zarar verebilir.
Örneğin yanlışlıkla konsolunuzu güncelleyebilir. Bu yüzden kullandığınız HEN den bir kez Disable Update/Block Update işlemi yapınız.
Yada işlemleri bilen birisi FTP ile bağlanıp yada konsolda dosya yöneticisi yüklü ise oraya girip bilmeden bazı dosyaları silerek yine zarar verebilir.
Kısaca konsola hiç kimse giremesin diye yapılabilecek bir şey maalesef yok yani öyle bir koruma metodu bulunmuyor.
GÜNCELLEME (12.06.2020): Bunun metodunu da buldum yani konsolu tam olarak koruyabiliyoruz. Vakit bulunca konusunu açacağım.

Aşağıdaki GIF resmidir ve 4 saniyede bir sonraki resme geçmektedir. 5 tane resim var. Tıklarsanız da resimler büyür.
Ekli dosyayı görüntüle 3

Bu kısım açılıyor ama maalesef kırık konsollarda kullanamıyoruz. Çünkü kırık konsollarda online kullanıp psn girişi yapamıyoruz.
Bu kısmı orijinal konsol sahipleri kullanabiliyor ve orijinal cep tel uygulaması ile konsol ile bağlantı kurup uygulamadan konsol kontrolü sağlayabiliyorlar.

Bu menü açılıyor ama bu özelliği kullanmak için ps4ren.bın payload'ının konsola gönderilip ayarlanması gerekiyor.
teşekkürler

arif02

Üye
Kullanıcı
Kardeşim be 6,72 geçişte update 450mb küsür olanı yükledim şimdi söylediğiniz ayar bölümüne
girdiğimde ps4 şifre le çıkmıyor bide tropi bölümünde önçeden sıralama çıkıyordu şimdi çıkmıyor dün akşam 1000mb olanı yükledi pek bişey olmadı ne yapim açaba
ben oyun save ve tropileri nasıl backbuk ederim acaba

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Admin
Inspector
Kardeşim be 6,72 geçişte update 450mb küsür olanı yükledim şimdi söylediğiniz ayar bölümüne
girdiğimde ps4 şifre le çıkmıyor bide tropi bölümünde önçeden sıralama çıkıyordu şimdi çıkmıyor dün akşam 1000mb olanı yükledi pek bişey olmadı ne yapim açaba
ben oyun save ve tropileri nasıl backbuk ederim acaba
Ayarlar kısmında Oturum Ayarları bölümündeki Oturum Geçiş Yöntemi (şifreleme) bölümü açılması için kullanıcını aktif hesap yapmalısın.

Aşağıdaki konuda bulunan videoda gösterilen işlemi kendi kullanıcın için yap sonra konsol kapat aç ve tekrar durumuna bak bakalım.

arif02

Üye
Kullanıcı
Ayarlar kısmında Oturum Ayarları bölümündeki Oturum Geçiş Yöntemi (şifreleme) bölümü açılması için kullanıcını aktif hesap yapmalısın.

Aşağıdaki konuda bulunan videoda gösterilen işlemi kendi kullanıcın için yap sonra konsol kapat aç ve tekrar durumuna bak bakalım.

kardeşim ben verdiğin programı indir çihazı aktif etim yanlız her açtığımda menüye yazılım günçellmesi geliyor
günçelleme kapalı olmasına rağmen geri nasıl ofline yaparız açaba

baybarsturan

Administrator
Yönetici
Admin
Inspector
kardeşim ben verdiğin programı indir çihazı aktif etim yanlız her açtığımda menüye yazılım günçellmesi geliyor
günçelleme kapalı olmasına rağmen geri nasıl ofline yaparız açaba
Aşağıdaki konuda yazan DNS numaraları girilecek yani videodaki işlemleri birebir yap böylece korunmuş olursun..

Person72

Yeni Üye
Kullanıcı
ÖNCEKİ ESKİ METODUN REHBER ANLATIMI DA AŞAĞIDADIR
(BU ESKİ YÖNTEM DE ÇALIŞIYOR. AYRICA DETAYLI EK BİLGİLER İÇERİYOR. LÜTFEN BİLGİ EDİNMEK İÇİN HEPSİNİ OKUYUN)

KIRIK KONSOL SAHİBİYSENİZ;

Kırık konsolunuz'da oyunlarınıza ait save dosyalarını kolayca konsol menüsünden USB bellek/hdd içine kopyalamaya yarar.
Yani yedekler.

Neden gereklidir?

Çünkü kırık konsollarımızda ara sıra save dosyaları kayıt edilirken yada konsol istem dışında kapandığında bozuluyor ve
eğer elimizde yedek olursa kaybımız olmuyor. Aksi taktirde oyuna ya baştan başlanıyor yada oyununa göre daha önceki kayıt noktalarından
başlamak gerekebiliyor. İşte yapacağımız bu işlem ile de save dosyalarını yedek almak çok basit ve kolay hale gelmiş oluyor.

Normalde bu işlemi yapamıyoruz çünkü konsollarımızda kullandığımız hesaplar offline yani daha önce
hiç PSN girişi yapılmamış düz hesaplardır.

Oyun save dosyalarını USB içine kaydedebilmemiz için online / aktif / PSN girişi yapılmış bir hesap sahibi olmamız gerekiyor.

İşte bu anlatılan işlem ile offline hesabımız online hesapmış gibi gösterilmekte ve save dosyalarını USB içine yedek alabilmekteyiz.

Örneğin bu işlemi yapmadan önce bunu denerseniz olmadığını görebilirsiniz.
Konsol psn girişi yapmak ister ve işleme devam edemez orada kalır.

Deneyin:

Denediğinizde olmadığını göreceksiniz.

NOT:
Geçmişte konsollarını bir kez bile online kullanmış ve PSN girişi yapmış kişiler bu USB içine yedekleme işlemini zaten yapabilmektedirler.
Yani bu işlemi yapmalarına gerek yoktur. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce yukarıda yazdığım deneme işlemini gerçekleştirip bir bakın.
Eğer yapabiliyorsanız zaten sizin hesabınız Online hesaptır ve bu rehberdeki işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

İşte yapacağımız bu işlemle hesabımız online olduğunda artık burada takılmayıp save dosyalarımızı USB içine yedek alabileceğiz.

En başta dediğim gibi bu işlem kırık konsollarda sadece save yedeklerini kolayca almaya yarıyor. Çünkü alternatif olarak save yedeklerini almak için konsola ftp ile bağlanmak gerekiyor yada file explorer gibi dosya yöneticileri ile çok daha karışık şekilde yedek alınabiliyor.

HEM KIRIK HEM ORİJİNAL KONSOL SAHİBİYSENİZ;

Eğer bir oyuna hem kırık konsolunuz'da hem de orijinal konsolunuz'da sahipseniz kırık konsolunuz'da oynadığınız save dosyasını yedek alıp
orijinal konsolunuz'da çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ne tür avantajları var derseniz?

Kırık konsolda hile yapabilirsiniz ve hileli save dosyasını buradan alıp orijinal konsolda da hileli olarak devam edebilirsiniz.
(Tabi save dosyaları içindeki hileler sınırlıdır yani GOD mode (Ölümsüzlük) gibi özellikler çalışmaz ama sınırsız mermi gibi şeyler çalışacaktır. Yada full inventory (tam envanter) gibi şeyler aktif olabilir. Yani oyuna göre oyun içi özelliklerin tamamı açılmış gibi devam edilebilir.

Yada hiç hile yapmadan kırık konsolda oynadığınız oyuna orijinal konsolda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Hatta bu durum orijinal konsolunuz'da trophy'leri daha kolayca kazanmanıza da yarayacaktır.

İşte aşağı yukarı bu işlere yarayacaktır. Şimdi gelelim bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatmaya

EK BİLGİ (13.03.2020):
Hem orijinal 7.02 son sürüm hem kırık 5.05 konsolum var. Yaptığım denemelerde aynı oyun için kırık konsoldan aldığım save orijinal konsolda çalışmadı yani save dosyası bozuk uyarısı veriyor. Bunun sebebi save aldığımız oyunlar aynı versiyonda olmalıymış. Atıyorum save yedeğini aldığım Bloodborne oyunu kırık konsolda 1.0 sürümünde ama orijinal konsolda 1.09 sürümünde ise olmazmış. Üstelik orijinal konsolda online satın aldığım için oyun indirirken en son sürümde update edilmiş iniyor, kırık konsolda ise bazı update'ler oluyor. Bunun üzerine hem kırık konsolda hem orijinal konsolda update almamış 1.0 versiyon bir oyun buldum ve test ettim ama o da çalışmadı. Üstelik en üstte videoyu paylaşan Moded Warfare video altı yorumlarında da olmadığı yorumları okudum ve sonra neden olmadığını kendim çözdüm. Moded Warfare elinde God of War oyun CD si var ve bu oyun hem kırık konsolda hem de orijinal konsolda çalışan bir oyun ve o bu oyunu CD den hem kırık konsola hem orijinal konsola 1.0 CD içindeki versiyonunu yüklüyor. Yani her iki konsola yüklenen oyun içinde kullanılan keystone dosyası aynı olduğundan onun denemesinde 5.05 konsoldan aldığı save dosyası orijinal 7.02 konsolda çalışıyor. Ama bizim kullandığımız korsan indirdiğimiz pkg şeklinde God of War oyun versiyonu 1.0 olsa bile içindeki keystone dosyası, oyun kırık konsollarda çalışsın diye patchlenmiştir. Bu patchlenmiş keystone dosyası sayesinde pkg dosyası yaratılabilir.
İşte bu yüzden bende oyun CD si olmadığı için olmuyor. Sizde de olmayacaktır. Boşuna bunu denemeyin.
Yani hem kırık hem orijinal konsolunuz var ise eğer elinizde deneyeceğiniz oyunun orijinal CD si yok ise olmuyor. Kısaca sadece
CD si olan oyunlarda 5.05 den aldığınız save dosyasını 7.02 orijinal son sürüm konsolda update yapamadan bu CD sürümü ile kullanabiliyorsunuz.

İŞLEMLERE BAŞLAMADAN ÖNCE ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA

Geliştirici bu işlemi kendi asıl kullandığınız hesapta yapmanızı önermiyor çünkü bunu yaparsanız yani hesabı offline dan online haline çevirince eskiden oynadığınız save dosyalarının uyumsuzluk göstererek çalışmayacağını söylüyor. Yani sizin için mevcuttaki save dosyalarınız önemli ise yani hala oynadığınız yarım kalan oyunlarınız var ise bu işlemi ana hesabınıza uygulamayın diye yazmış. Bunun yerine konsola temiz 2. bir hesap açarak işlemi o hesap üzerinden yapmanızı önermiş. Ben de bunu tavsiye ediyorum yani 2. bir kullanıcı açarak işlem yapmayı anlatacağım.

Tabi sizin için mevcut save dosyaları önemli değil ise yeni kullanıcı açmayıp asıl kullandığınız hesabı da online hesaba çevirebilirsiniz.

Veya geliştirici sorun yaşanan yani çalışmayan save dosyalarını online çevireceğimiz hesapta kullanabilmemiz için Playstation-4-Save-Mounter kullanarak bu yeni online hesap için resign yapılma işlemi ile çalıştırılabileceğini yazmış ama o prosedür daha karmaşık bir işlem hatırlatayım.

Yani burada söylenen eski hesabımız offline iken oynayıp save aldığımız oyunlar biz hesabımızı online yapınca çalışmayacaktır. Bu yüzden dediğim program ile tekrar imzalanması gerekir. Yada işte yeni bir kullanıcı oluşturarak hiç bunlarla uğraşmayıp sıkıntı yaşamayız.
Tabi bu durumda eski hesabı eskiden oynadığınız oyunlar bitene kadar kullanırsınız ve bu yeni online hesabı ise yeni başlayacağınız oyunlarda kullanabilirsiniz. Mantığı anlatabilmişimdir sanırım.

EK GÜNCEL BİLGİ (13.03.2020): BEN KENDİ HESABIMDA DENEDİM VE OYUN SAVE DOSYALARI ÇALIŞIYOR.
HERKES KENDİ RİSKİNİ ALSIN. :)
BUNDAN SONRAKİ TARİHLERDE DE KENDİ ORİJİNAL HESAPLARINDA DENEYEN BİR KAÇ ARKADAŞ YORUM YAZMIŞ ONLARIN KENDİ SAVE DOSYALARI DA BOZULMAMIŞ. YANİ DEMEK Kİ ANA HESAP İLE İŞLEM YAPILIRKEN BOZULMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK YADA YOK DA DENEBİLİR.

KIRIK KONSOL SAHİBİYSENİZ İŞLEMLER:
(Al Azif HEN menüsünü kullanınız yani DNS 165.227.83.145 ve/veya 192.241.221.79 kullanabilirsiniz)

Öncelikle konsol Ayarlar > Oturum Ayarları > Kullanıcı Yönetimi > Kullanıcı Oluştur adımından User1 yaratın.

Zaten User1 varsa User2 yapın yada kendi istediğiniz bir isim verin. Böylece yeni bir 2. kullanıcı oluşturmuş olduk.

Sonra bu User1 kullanıcısına girin ve aşağıdakileri yapın.

1-
Konsolunuz açın. (HEN yapmanıza gerek yok)
2- Ağ ayarlarınızdan konsolunuzun IP adresini not alın. Bunu programa gireceğiz yani ihtiyacımız olacak.
3- Web WWW tarayıcısından yada Kullanım Kılavuzundan HEN menüsüne giriş yapın.
4- Gelen menüde PS4 RTEs (5.05) klasörü içine girip PS4Debug 'u çalıştırın.

Ekli dosyayı görüntüle 4 Ekli dosyayı görüntüle 5

5- Şimdi bilgisayarınıza geçin ve PS4OfflineAccountActivator.exe dosyasını çalıştırın. Burada 3 adımımız olacak.
Program linki bu bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın.
[Gizli içerik]

Person72

Yeni Üye
Kullanıcı
Hocam konu için teşekkür ederim bir sorum olacak need for speed heat oyunumda money glitch yapmam için hesabımın hem online hem offline yapmam gerekiyor bu o işede yarar mı ?

Person72

Yeni Üye
Kullanıcı
Trainer nasıl çalıştırcam bana destek olur musun sistemim 6.72 ne yapmam gerek, ps4 trainer dan aktifleştirmek gerek heralde ama versiyon 1.0 için diyor ben 1.06 update indirmiştim onu yüklemeyeceğim ozaman doğru mu

Son düzenleme:

erkangunes

Yeni Üye
Kullanıcı
BU KONUDA 6.72 KONSOLLARDA YARARLANSIN DİYE SADE ANLATIMLI YENİ BİR VİDEOLU REHBER HAZIRLADIM.
BU KONUDAKİ DETAYLI ANLATIM BİLGİ AMAÇLI KALSIN AMA YENİ REHBER İLE PRATİK OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BU TÜR SORULAR SORMAYIN.

Gerekli program linki;
[Gizli içerik]

Uygulama Resmi

Ekli dosyayı görüntüle 2

Uygulama Videosu

EK BİLGİLER:

Ekli dosyayı görüntüle 3

teşekkürler

Beyaz

Yeni Üye
Kullanıcı

BU TÜR SORULAR SORMAYIN.

Gerekli program linki;
[Gizli içerik]

Uygulama Resmi

Ekli dosyayı görüntüle 2

Uygulama Videosu

EK BİLGİLER:

Ekli dosyayı görüntüle 3

saol

Üst Alt